e-Ticaret

Korona Virüs ile Artan e-Ticaret’in Önemi

E-ticaret, internetin ve teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte hayatımıza giren bir kavramdır. Teknoloji ve internetin sürekli gelişim ve değişim göstermesi tüketici alışkanlıklarında çeşitli farklılıkların meydana gelmesini sağlamıştır. Tüketiciler çok daha kolay bir şekilde ulaşabilecekleri ürünlere, hizmetlere çok daha yönelmeye başlamışlardır. Tüketicilerin aynı ürüne birden fazla marka ile ulaşım sağlayabiliyor olması da tüketici davranışlarında değişikliklerin meydana gelmesini sağlamıştır. Değişen tüketici davranışlarına firmaların ve markaların bu davranışlara uygun olacak şekilde hizmetler sunma gerekliliğini meydana getirmektedir. Bu noktada markaların online alışveriş olarak adlandırılan bu yeni ticaret yöntemine yönelmeleri ve müşterilerine bu kapsamda hizmetler sunması gerekmektedir. Korona virüsün hayatımıza girmesi ile önem kazanan internetten alışverişle detaylı bilgilere geçmeden önce e-ticaret kavramını açıklamak gerekir.

Online alışveriş markaların ve firmaların ürün ve hizmetlerini online ortamlar aracılığı ile müşterilerine ulaştırdığı yeni bir ticaret ve alışveriş yöntemi olarak adlandırılabilmektedir. Firmalara ve müşterilere sağladığı çeşitli avantajlar ile tüm dikkatleri üzerine çeken online ticaret, korona virüsün hayatımıza girmesi ile birlikte çok daha fazla önem kazanmıştır. Karantina günleri kapsamın alışveriş için dışarı çıkamayan pek çok kişi online ortamlar aracılığı alışverişlerini gerçekleştirebilmektedir. Peki, e-ticaret neden giderek önem kazanıyor?

E-Ticaret Neden Önem Kazanıyor?

Elektronik ticaret kelimelerinin kısaltılmış hali olan online alışveriş kişilerin istedikleri ürüne herhangi bir yere gitmeden, oturdukları yerde sahip olabilmelerini sağlayan bir ticaret türüdür. Bu nokta da online ticaretin daha da önemli hale gelmesinin en önemli nedeni, müşterilerin online ortamda çok daha fazla ürüne ulaşabiliyor olmasıdır. Bu sayede müşteriler farklı fiyatlarda ki farklı markaların ürünlerini karşılaştırarak diledikleri ürüne kavuşabilmektedir. Özellikle günümüzde korona virüsün insanları eve bağlaması ile birlikte bu kavram çok daha önemli bir hale gelmiştir. kişilerin evden çıkabiliyor oldukları durumlarda dahi kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kısıtlı mağazaların olması online ticarete yönelim sağlanmasında en büyük etkendir. Peki, online ticaretin markalara ve müşterilere sağladığı faydalar nelerdir?

Korona Virüs ile Artan e-Ticaretin Önemi
Korona Virüs ile Artan e-Ticaretin Önemi

E-Ticaretin Avantajları

E-ticaretin sağladığı avantajları aşağıdaki gibi açıklayabilmek mümkündür.

  • Müşteriler günün herhangi bir saatinde diledikleri gibi alışveriş yapabilmektedir. Bu hem tüketicilere hem de üreticilere büyük bir avantaj sağlar.
  • Satıcılar mağaza kiralama gibi problemlerden kurtulabilirler. Ürünlerini sergilemek için herhangi bir ortam gerek kalmadığı için mağaza maliyetlerini en aza indirebilmek mümkündür. E-ticaret ile tek tıkla binlerce ürün müşterilere sunulabilir.
  • Tüketicilerin aldıkları tüm ürünler kapıda teslim şekilde evlerine ulaştırılır.
  • Tüketicilerin farklı markalar arasında değerlendirme yapabilme imkanı bulunur.
  • Tüketicilerin markalar ile çok daha kolay bir şekilde iletişim kurmasını sağlar. Bu sayede müşteriler herhangi bir problemde evlerinden çıkmadan mağaza ile sorunlarını çözebilirler.

Sizde e-Ticaret’in avantajlarından faydalanmak isterseniz hizmetler sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) yıllık “Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü” raporuna buradan ulaşabilirsiniz.