Reklamcılık

Mobil Uyumlu (Responsive) Tasarımın Önemi Nedir?

Responsive tasarım, son zamanlarda web sitelerinin ve internetin insan hayatında büyük bir yer kaplaması ile birlikte hayatımıza giren bir kavramdır. Web sitelerine mobil cihazlardan giriş yapılması durumunda responsive olmayan sitelerde boyut ve çözünürlük problemleri meydana gelmektedir. Söz konusu çözünürlük ve boyut problemleri kullanıcıların kötü bir ziyaret deneyimi yaşamalarına ve hemen web sitelerini terk etmelerine neden olur. Bu doğrultuda responsive tasarımın önemini aşağıdaki gibi detaylandırabilmek mümkündür.

Responsive Tasarım Kullanıcılara İyi Bir Deneyim Sunar

Günümüzde yapılan araştırmalar göz önüne alındığında internet kullanıcılarının pek çoğunun internet sitelerine mobil cihazlardan erişim sağladığı görülmektedir. Bu nedenle mobil kullanıcıların kaliteli bir kullanıcı deneyimi yaşaması web sitelerinin hedefledikleri başarıya ulaşabilmeleri için son derece önemlidir. Masaüstü sürümü ile uyumlu ve responsive bir şekilde tasarlanan web siteleri de kişilere bu kullanıcı deneyimini en iyi şekilde sunmaktadır. Örneğin, kullanıcılar alışveriş yapacakları zaman responsive olmayan web sitelerinde büyük zorluklar yaşarlar. Oysa ki responsive web sitelerinde böyle bir problem meydana gelmez. Kişiler diledikleri gibi sitede dolaşabilirler.

Responsive Tasarım Hemen Çıkma Oranını Düşürür

Web sitelerinde ziyaretçilere kaliteli bir deneyim yaşatırsanız web sitenizin hemen çıkma oranı düşecektir. Ancak iyi bir kullanıcı deneyimi yaşayamayan ziyaretçiler ise web sitelerinden hemen çıkarak bu oranı yükseltirler. Hemen çıkma oranı, Google için son derece önemli bir orandır. Web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların web sitelerinden memnun kalıp kalmadıkları hemen çıkma oranının düşüklüğü ya da yüksekliği ile ölçülebilmektedir. Hemen çıkma oranı yüksek olan web sitelerinin Google gibi arama motorlarında görüntülenme oranları da düşük olacaktır. SEO için en önemli kriterlerden biri olan hemen çıkma oranına önem göstermelisiniz.

Mobil Uyumlu Responsive Tasarımın Önemi Nedir?
Mobil Uyumlu Responsive Tasarımın Önemi Nedir?

İçeriklerde Bozulma Meydana Gelmez

Responsive tasarımın web sitelerine sağladığı en önemli fayda içeriklerde herhangi bir bozulmanın meydana gelmemesidir. Kişiler mobil uygulamalardan web sitelerine erişim sağlayarak web sitelerine ulaştığında içeriklerde bozulma ya da çözünürlüklerde bozulma ile karşılaşırsa bu web sitesini hemen terk edecektir. Bunun yanı sıra kullanıcının tekrar web sitenize dönmeyeceğinden de emin olabilirsiniz.

Ekstra Masraf Yok

Responsive web siteleri mobil uygulamalar gibi ekstra masraf gerektirmez. Masaüstü sürümü ile aynı tasarım ve aynı URL’ye sahip olan responsive web sitelerine sahip olmak için ekstra masraf yapmanıza gerek yok. Bu doğrultuda responsive tasarımların mobil uygulamalara göre daha az masraflı olduğunu ifade edebiliriz.

Eğer siz de responsive web sitelerinin sizlere sağladığı faydalardan yararlanmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. 5 Faktöriyel Reklam Ajansı olarak sizlere sunduğumuz responsive tasarımlardan yararlanmak için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmektir.

Web sitenize Mobil Uyumluluk testi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.