Web Tasarım

UX ve UI Nedir? Özellikleri ve Farkları Nelerdir?

Web tasarım alanında sıklıkla karşılaşılan UX ve UI kavramları kullanıcıların anlam veremediği kısaltmalar olsa da teknik açıdan oldukça önemli 2 kavramı ifade eder. Genellikle birlikte kullanılan ve bir bütünün ayrılmaz birer parçası olarak görülen UX ve UI kavramlarının birbirinden ayrı olarak değerlendirilebileceğini ifade edebilir. Birlikte kullanıldıklarında birbirlerini tamamlayan 2 parça olarak kabul edilebilecek olan UX ve UI web tasarımı daha iyi anlamak için bu ifadelerin neyi anlattığına yakından bakmak gerekir.

UI Tasarım Nedir? Neyi İfade Eder?

İnternet kullanıcılarının gezinirken karşılaştıkları web site ve uygulamalar tahmin edileceği üzere bir tasarım ürünüdür. Bu tasarımlarda bulunan buton, menü veya formlar kullanıcıların ihtiyacını karşılamada önemli roller üstlenirken kullanıcılar bu kısımlarında tasarımında UI Web Tasarım Antalya hizmetlerinin devreye girdiğinden habersizdir.

User Interface olarak ifade edilebilecek olan UI Türkçe karşılığı ile kullanıcı ara yüzü anlamına gelir. Daha açık bir ifade ile internet kullanıcılarının karşılaştığı bütün tasarım öğelerinin ortaya çıkarılmasında kullanılan UI web tasarımdır. UI Web Tasarım Antalya hizmeti kapsamında şekillendirilen web sitelerinde kalitenin tecrübe ile eş değer olduğu düşünülebilir. Bu anlamda tasarımcının ortaya koyacağı tasarımın kalitesi UI deneyimlerinin de apaçık göstergesi olacaktır.

Kullanıcıların görsel açıdan tatmin olmasına yardımcı olan öğelerin tasarlandığı UI safhasında bireylerin dikkatinin çekilmesi arzu edilen temel durumdur.

UX Ve UI Nedir? Özellikleri ve Farkları Nelerdir?
UX Ve UI Nedir? Özellikleri ve Farkları Nelerdir?

UX Tasarım Nedir? Neyi İfade Eder?

Kullanıcıların görsel açıdan cezp edilmesi Antalya Web Tasarım hizmetlerinin öncelikli hedefi olduğundan UX Tasarım kavramının da oldukça büyük öneme sahip olduğunu ifade etmek gerekir. User Experience olarak ifade edilen ve Kullanıcı Deneyimi anlamında gele UX; tasarımcıların bireylerin talep ve isteklerini düşünerek gerçekleştirdikleri tasarımdır.

Temelinde kullanıcıya yaşatılan deneyimlerin yer aldığı UX; kullanıcıları merkeze alması ve kullanıcı odaklı yaklaşımlar sergilemesi nedeni ile web tasarımın ayrılmaz bir parçası olur. UI ve UX web tasarım Antalya bağlamında değerlendirildiğinde çeşitli test ve incelemeler ile ortaya konan UX tasarımının profesyonel gözlemler sonrasında ortaya konan değerli bir hizmet olduğu vurgusu yapılabilir.

UX ve UI Tasarım Farkları Nelerdir?

Yazının başında da ifade edildiği üzere UI ve UX tasarım öğeleri genellikle bir arada değerlendirilen unsurlar olsa da birbirinden farklıdır. Genel bir ifade ile UI, ortaya konacak olan tasarımın görsel açıdan dizayn edilmesi iken UX, tasarımın kullanıcıda ortaya çıkaracağı duygu veya deneyimin tahmin edilerek çalışmalar gerçekleştirilmesini ifade eder. UI tamamen dijital aşamalardan oluştuğundan kullanıcının burada merkeze alınmadığı ifade edilebilir. Ancak UX tasarımda öncelikli amaç kullanıcıların dijital dünyada nasıl bir deneyim yaşayacağını tahmin ederek bu deneyimin iyileştirilmesine odaklanmaktır. Genel anlamda birbirinden farklı olan bu kavramları UI ve UX Tasarım Antalya Hizmetleri ile bir araya getirip harikalar yaratıyoruz.