Web Tasarım

WordPress Açıkları Nasıl Kapatılır?

WordPress uygulaması günümüzde daha hızlı bir şekilde site kurulmasını sağlamaktadır. Bu konuda kurulum işlemleri yapılırken WordPress açıklarını kapatmak için bazı bilgileri bilmek gerekir. WordPress açıkları genellikle siz şifrenizi oluştururken veya kurulumun herhangi bir bölgesinden başlarken dikkat etmek gerekmektedir. Bu konuda açıkların nereden oluşacağını iyi bilmek gerekir.

Bunun yanı sıra sitenin kurulum aşamasında çoğunlukla sitenin giriş adresi admin olarak verilmektedir. WordPress sistemi içerisinde özellikle admin panel erişimlerinin kırılmasıyla bazı yazılımların yüklenmesi mümkündür. Bu konuda yapılan atakların neredeyse hepsi CMS sistemlerinin içerisinden gelmektedir. Bu konuda açıkları kapatmadan önce şunlara admin şifrenizi ratgele bir şekilde belirlememeniz gerekmektedir.

Bilindiği üzere WordPress kodları herkese açık kodlardır. Bu konuda birçok Hacker fırsat kollayarak sistemde açık kollamaktadır. WordPress sistemi bu konuda açıkları engellemek için birçok güncelleme yayınlamaktadır. Bu konuda güncelleme ve yamaların yayınlanmasına rağmen bu konuda hala açıklar sürmektedir. WordPress açıkları için şu önlemleri alabilirsiniz;

  • Açıklar için güçlü kullanıcı hesapları ve güçlü parolalar kullanmaya özen gösteriniz.
  • Web sitenizi kurarken güvenilir bir hosting firmasıyla anlaşınız.
  • WordPress sitenizi olabildiğince güncel tutmaya çalışın. Özellikle eklentilerinizi ve temanızı güncel tutunuz.
  • Sitenizin eski olan yedeklerini, geçmişlerini ve kullanılmayan web uygulamalarını silmekten çekinmeyiniz.
  • Sitenizin içerisinde herkesin kolaylıkla erişemeyeceği bir alan olduğundan emin olunuz.
  • Bu konuda WordPress güvenlik sistemlerini kullanabilirsiniz.

 

Wordpress Açıkları Nasıl Kapatılır?
WordPress Açıkları Nasıl Kapatılır?

WordPress Güvenlik Açıkları

WordPress güvenlik açıkları arasında her yer olabilir. Bu konuda kötü niyetli hackerlar sizlerin sistemine sızmadan önce her türlü işlemi incelemeye alır. Bu konuda WordPress sürümünüze bakar ve açıklarınızı kollamaya başlar. Bu tür incelemeler sırasında ayrıca sitenizin eklentilerine bakar ve temalarınıza göz gezdirir. Bu konuda kurulum yaparken güvenlik konusunda dikkatli olmak gerekir. Kötü niyetli Hackerlar özellikle admin panellerini hedef almaktadır. Bu konuda WordPress sitelerinin yönetim panelinin hepsi aynı adrese sahiptir. Bu kısımda genellikle kullanıcı adı kısmı hep Admin olarak kalır. Hackerlar bu konuda şifreleri tahmin ederek girmeye çalışabilir. Kullanıcıların bu konuda gereken önlemi alması gerekir ve engel olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir