Web Tasarım

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Kuşkusuz olarak hemen hemen herkes internet ortamında gezinti yaparken bazı web siteleri görmektedir ve bu gördükleri web sitesinden “ acaba bir tane de ben web sitesi açabilir “ diye düşünmektedir. Kimiler web sitesi içeriğini yetersiz bulup “ ben olsaydım daha iyisini ve daha ayrıntılısını kurardım “ diye düşünmektedir. Belki de uzman olduğunuz bir alanda ya da yazmaya heves duyduğunuz konularda paylaşımlar yapabilmek için sosyal medya hesaplarınızı artık yeterli olarak bulmamaktasınız. Tamda bu nokta da bu yazımız da sizlere bir web sitesi nasıl kurulur ya da tasarlanır bundan bahsetmeye çalışacağız.

Domain ( İnternet Alan Adı ya da İsmi ) Olayı Nedir?

Web siteleri  “ konut “ olarak kullandığımız siteler ile aynı mantık olarak inşa edilmektedir. Bundan dolayı da gerçek bir web sitesinin bütün gereksinimleri ve web sitesinin de kendi içerisinde bir gereksinimi var olmaktadır. Domain olayı; web sitenizin adresidir. Domain, web sitenizin ismidir. Domain olayına kısaca “ www.ornekwebsitesi.com “ diye misal verebilir. Bu sizin web sitenizin adıdır ve buna da internet ortamında “ domain “ ismi verilmiştir. Her domainin, yani alan adının bir uzantısı olması şarttır. Dünya genelinde satışa sunulmakta olan birden fazla alan adı, yani domain uzantısı bulunmaktadır. Ülkemizde ise en fazla kullanılmakta olan alan adları ise .com, .net, .org, .com.tr, .xyz ve .me gibi uzantılar ile bitmektedir. .TR uzantılı alan ismi haricinde kalan alan isimlerinin nerede ise tamamı herhangi bir belge gereksinimi duymadan satın alınabilmektedir. Pek çoğunda “ ilk gelen alan adını satın alır “ presimi yürümektedir. Yani kullanmak isteyeceğin domain, alan adı boşta bulunuyor ise satın alabilirsiniz. Şayet, web sitenize almak istediğiniz domain isminin kullanılıp ya da kullanılmadığını sorgulamak istiyorsanız, bu servisi yapan birden çok domain adı sorgulama web sitelerine başvurabilirsiniz.

Domain satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Antalya Web Tasarım Fiyatları

Hosting ( Alan İçeriği ya da Alan ) Nedir ?

Hosting olayı tasarlayacağınız web sitenizi kurduğunuz sanal bir araziye verilen bir isimdir. Bu sanal araziler ise “ datacenter “ ( veri mekezi ) olarak tabir edilebilen yerlerdir. Web sitelerinize ait olan dosyaları 365 gün boyunca saklı ve erişime açık bir biçimde tutulduğu bilgisayarlarca bu durum sağlanmaktadır. Başka bir tanımlama ile hosting; “ 24 saat olacak şekilde açık tutulmakta olan ve yüksek özelliklere sahip olan bilgisayarları kiralama işlemi “ olarak tanımlanabilmektedir.

Hosting satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.